Efter shitstorm mod J.K. Rowling-tweets om transkønnede forklarer hun sig nu som offer for seksuelt misbrug.

J.K. Rowling: Jeg blev seksuelt misbrugt, da jeg var i 20'erne

J.K. Rowling blev selv udsat for seksuelle krænkelser som ung. Det er baggrunden for hendes holdninger imod transpersoners adgang til kønsskifte uden operation eller homoner.  (Photo by Angela Weiss / AFP) Foto: Angela Weiss/Ritzau Scanpix
J.K. Rowling blev selv udsat for seksuelle krænkelser som ung. Det er baggrunden for hendes holdninger imod transpersoners adgang til kønsskifte uden operation eller homoner. (Photo by Angela Weiss / AFP) Foto: Angela Weiss/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Efter at Harry Potter-forfatter J.K. Rowling kom under storm for en række beskeder om transkønnede på Twitter, forklarer hun nu i et længere essay, at hun har fuld sympati for transkønnede.

Men hun var selv offer for seksuelt misbrug, da hun var i 20’erne, og på den baggrund kan hun ikke sympatisere med en udvidet frihed til transpersoner, skriver The Guardian.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her