Fra møbeldesigner Anne Brandhøj fælder et træ, går der to år, før hun har et færdigt værk i hænderne. Hun håber, det afspejler sig i produktet og skaber en større bevidsthed om håndværk versus masseproduktion.

»Det tager mig et par år at blive færdig med et værk«

Det er en tidskrævende proces at arbejde med træ, når man som Anne Brandhøj først skal fælde træet, dernæst formigve det og tørre det for til sidst at kunne arbejde færdigt med det. F.eks. skal træet typisk tørre i et års tid.      Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Det er en tidskrævende proces at arbejde med træ, når man som Anne Brandhøj først skal fælde træet, dernæst formigve det og tørre det for til sidst at kunne arbejde færdigt med det. F.eks. skal træet typisk tørre i et års tid. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Lyt til artiklen

Som selvstændig møbeldesigner er jeg så heldig, at jeg kan tilpasse mig træets forskellige stadier, og her er tiden fuldstændig afgørende. Det tager mig et par år at blive færdig med et værk, og selv om det lyder ekstremt, bunder det i, at jeg først fælder træet, så formgiver det, tørrer det og derefter færdigbearbejder det. Og det langsomme tempo betyder faktisk, at jeg har mulighed for at dykke helt ned i materialet.

Noget af det mest spændende er at åbne stammen. Ligesom et menneske bliver træet jo påvirket af alt det, der sker omkring det. Har det stået på en skråning, hvordan har solens bane været, var underlaget fugtigt, stod der mange omkringliggende træer, og har det oplevet svampeinfektion eller lynnedslag? Alt har indflydelse, og derfor arbejder jeg totalt intuitivt for at blive klogere på, hvad lige præcis det her stykke træ kan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her