I årets udgave af DR-programmet ’Alene i vildmarken’ må deltagerne have en partner med ud i den norske natur. Og det tegner allerede lovende med parforholdets største udfordring: samarbejde.

’Alene i vildmarken’ kaster par ud i naturens Ikea-test

Carl ved, at man kan lave te af røllikeplanten, hvis man har menstruationssmerter.  Foto: United/DR
Carl ved, at man kan lave te af røllikeplanten, hvis man har menstruationssmerter. Foto: United/DR

Martha og Camilla er gift og har en aura af at have mødt hinanden, da de gik til spejder. De er nok årets mest markante par, der er i pagt med universet og hinanden i den nye makkerparudgave af DR’s ’Alene i vildmarken’. De to kvinder bor normalt på Fyn, hvor de lever af et sælge økologiske grøntsager. Jeg vidste, at de var mine favoritter, da de stod ude i den vilde norske natur og skændtes lidt om, hvordan noget garn skulle bindes, og bagefter roste hinanden for, at de ikke kom op at skændes.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her