Da sommerens store festivaler blev aflyst også i år, fik det en behandling i medierne, som om det var noget nær en national katastrofe. Men er det nu også det, spørger Erik Jensen i denne kulturkommentar.

Musikkens mastodonter er i fare. Men musikken lever derude

Der bliver ingen liggende indtagelse af dåseøl på Roskilde i år. Det er trist, men tænk hvis det kan føre til festivaler, hvor musikken spiller førsteviolin. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Der bliver ingen liggende indtagelse af dåseøl på Roskilde i år. Det er trist, men tænk hvis det kan føre til festivaler, hvor musikken spiller førsteviolin. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

Varmen ramte mig pludselig bag på venstre ben. Jeg vendte mig om og så en ubestemmelig masse bane sig vej ned ad min læg mod mine sneakers. Så kiggede jeg op på den vaklende purunge pige, der stadig havde trevler af bræk hængende fra sin mund, mens fyren ved hendes side kæmpede en hård og udsigtsløs kamp for at holde hende stående.

»I’m sorry … hun er meget fuld og har taget stoffer«, forklarede han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her