Tidligere ’Hammerslag’-vært Peter Ingemann er som skabt til programmer, der dyrker det falsk naive og den iscenesatte spontanitet.

TV 2 gaflede DR's bedste vært, når det gælder muld og mursten

Peter Ingemann har taget knallerten med til Færøerne, hvor han bl.a. er med på en traditionel harejagt. Uden at have hverken jagttegn eller gevær.  Foto: TV 2
Peter Ingemann har taget knallerten med til Færøerne, hvor han bl.a. er med på en traditionel harejagt. Uden at have hverken jagttegn eller gevær. Foto: TV 2
Lyt til artiklen

Forholdet mellem DR og TV 2 er som små og store fodboldklubber og fortidens filmselskaber. Når du bliver en succes hos DR, købes du gerne over til TV 2.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her