Den københavnske comedyklub Comedy Zoo er blevet fejlagtigt vejledt af Slots- og Kulturstyrelsen i sag om støtte fra aktivitetspuljen. Det gav comedyklubben mere end en halv million mindre at råde over, end man havde budgetteret med. »Vi beklager meget«, lyder det fra styrelsen, som nu vil undersøge, om der er tale om et enkeltstående tilfælde.

Brøler fra Slots- og Kulturstyrelsen efterlader comedy-klub med et hul på over en halv million kroner

»Helt grundlæggende finder vi det vanvittigt, at man ikke kan stole på en myndighed, og at de bare kan løbe fra et svar, de har givet os«, siger komiker Michael Schøt, medejer af Comedy Zoo. Arkivfoto Peter Hove Olesen
»Helt grundlæggende finder vi det vanvittigt, at man ikke kan stole på en myndighed, og at de bare kan løbe fra et svar, de har givet os«, siger komiker Michael Schøt, medejer af Comedy Zoo. Arkivfoto Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen

»Det har været en misforståelse. Vi beklager meget den forkerte vejledning«.

Med de ord gav en fuldmægtig i Slots- og Kulturstyrelsen den københavnske comedyklub Comedy Zoo besked på, at selvsamme fuldmægtig måneder forinden havde givet fejlagtig vejledning om de aktivitetspuljer, som skulle hjælpe comedyklubben og andre økonomisk pressede kulturinstitutioner gennem coronarestriktionerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her