’Fiskerne’ på Teater Nordkraft i Aalborg er rig på indlevelse og ramasjang, men kryber aldrig for alvor ud af Hans Kirks roman.

Det er som at se en indremissionsk udgave af 'Badehotellet'

Teater Nordkrafts ensemble giver kollektivromanen et sprudlende liv på scenen. Foto: Martin Høyer Poulsen
Teater Nordkrafts ensemble giver kollektivromanen et sprudlende liv på scenen. Foto: Martin Høyer Poulsen
Lyt til artiklen

Der er godt med ramasjang og komisk repliklevering – og en lille smule slapstick – i Teater Nordkrafts opsætning af ’Fiskerne’, Hans Kirks roman fra 1928.

Man kan prøve at forestille sig en indremissionsk udgave af tv-serien ’Badehotellet’ – så har man måske ideen. Den piberygende grundtvigianer pastor Brink som hr. Weyse – der også er det tætteste, man kommer en parodi på scenen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her