Flere og flere storfilm og tv-serier bliver optaget i Storbritannien. En klækkelig skatterabat gør briterne ekstra attraktive.

Filmstjerner flokkes til Storbritannien: Må Tom Cruise lande med sin helikopter i jeres have?

Flere filmstjerner tager til Storbritannien for at indspille film - blandt andet Tom Cruise, som har været i England for at filme den nyeste 'Mission Impossible'.   Foto: Paramount Pictures
Flere filmstjerner tager til Storbritannien for at indspille film - blandt andet Tom Cruise, som har været i England for at filme den nyeste 'Mission Impossible'. Foto: Paramount Pictures
Lyt til artiklen

I august landede filmstjernen Tom Cruise med sin helikopter i Alison Webbs have i Warwickshire. Hun var blevet ringet op og spurgt, om en vip, der var sent på den, måtte bruge hendes store grund til landingsbane. Alison Webb sagde ja, og den meget vigtige person, der trådte ud af helikopteren, viste sig at være Tom Cruise.

»Han gik direkte over til børnene for at sludre, og så kom han over til os, hilste med albuen og sagde mange tak«, fortæller Alison Webb til BBC.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her