I Tennessee har de fjernet tegneserien ’Maus’ fra skolematerialet. Den er for voldsom! Ja, men den er også et nuanceret erindringsværk om holocaust, skyld, overlevelse, forsoning og identitet. Og det er tåbeligt, at indsigt i verdenshistorien skal vige i kampen for at undgå bandeord, skriver Simon Lund i denne kommentar.

Hvis en tegneserie bliver forbudt, kan den ikke få større hædersbevisning

I tegneserien 'Maus' fortæller Art Spiegel om sin problematiske forhold til sin far og om farens kamp for at  overleve Auschwitz. Et hovedværk i tegneseriehistorien.
I tegneserien 'Maus' fortæller Art Spiegel om sin problematiske forhold til sin far og om farens kamp for at overleve Auschwitz. Et hovedværk i tegneseriehistorien.
Lyt til artiklen

En ny bølge af bandlysninger skyller i disse år gennem skolelokalerne i USA, hvor flere og flere bøger bliver pillet ud af undervisningen.

At forbyde litteratur er helt grundlæggende en kardinalsynd, hvis man da tror på moderne dialog og oplysning, og jeg måtte lige ryste hjernekassen en ekstra gang i vantro og læse det igen, da jeg for nylig så, at man i et skoleområde i Tennessee havde besluttet, at tegneserien ’Maus’ skulle fjernes fra pensum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her