Regeringen vil tvinge medier og filmselskaber til at sikre ordentlige løn- og arbejdsforhold, når de modtager offentlig støtte til nyheder og medier. Og det skal ikke være muligt at tørre ansvaret af på underleverandører, siger kulturministeren i dette interview.

600 filmfolk råbte op om »bøllemetoder«. Nu reagerer kulturministeren

'Marco effekten' med Ulrich Thomsen i hovedrollen er en af de film, som den danske filmbranche gav premiere i 2021.  Branchen venter nu spændt på et kommende medieforlig.  Foto: Nordisk Film
'Marco effekten' med Ulrich Thomsen i hovedrollen er en af de film, som den danske filmbranche gav premiere i 2021. Branchen venter nu spændt på et kommende medieforlig. Foto: Nordisk Film
Lyt til artiklen

Når vi bygger en bro eller en ny metro, stiller politikerne i langt de fleste tilfælde særlige krav, der sørger for, at de ansatte får en rimelig løn og har ordentlige arbejdsforhold.

Sådan skal det også være, når filmselskaber, tv-stationer og medier får millioner af skattekroner i støtte til at lave film, serier eller nyheder i Danmark, mener kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), som nu løfter en lille del af sløret for det medieudspil, som er på trapperne fra regeringen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her