Festivalerne har fået lov at åbne igen, og jublen begyndte at brede sig. Men på grund af loyale fans har Smukfest og Roskilde Festival allerede udsolgt af partout-armbånd.

Nu troede vi lige, vi skulle på festival. Men de store festivaler har udsolgt

På Smukfest i 2019 spillede Minds of 99 for tusinder. Der har ikke været festival siden, og nu hvor der åbnes, er der ingen billetter. Foto: Jens Hartmann
På Smukfest i 2019 spillede Minds of 99 for tusinder. Der har ikke været festival siden, og nu hvor der åbnes, er der ingen billetter. Foto: Jens Hartmann
Lyt til artiklen

Efter at statsminister Mette Frederiksen (S) tidligere på ugen lettede på coronalåget, har mange set frem til igen at kunne komme på musikfestival til sommer. Der er bare lige en lille hage: Nogle af festivalerne har allerede udsolgt. Mange valgte at gemme deres billet, da de fik mulighed for det, først fra 2020 til 2021, og da der heller ikke blev festivaler sidste sommer, forlængede de en gang til.

Det betyder, at for eksempel Roskilde og Smukfest må melde pas på de gængse og meget eftertragtede partoutbilletter, skriver dr.dk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her