Tv-serien om, hvordan basketballholdet Los Angeles Lakers udviklede sig til en sportslig, økonomisk og kulturel supermagt i 1980’erne, er forførende, underholdende og groovy i sin skildring af en vild tid i Californien.

Ny serie om 1980'ernes L.A. Lakers er noget nær perfekt underholdning

Se traileren til 'Winning Time'.
Lyt til artiklen

Når amerikanske basketballklubber skal købe nye spillere inden sæsonstart, foregår det delvist efter førstevælgerprincippet, som man kender fra skolegården inden en fodboldkamp. Under intens mediedækning trækkes der lod om, hvem der starter, og det kan være afgørende, fordi ankomsten af en stor spiller kan ændre en klubs skæbne.

I første afsnit af tv-serien ’Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty’ bliver der slået plat og krone om købet af ligaens hotteste navn, Magic Johnson. Mønten snurrer i slowmotion, mens der klippes til nervøse klubejere i Boston Celtic og Los Angeles Lakers og til Earvin Magic Johnson i Michigan, som de kæmper om. Jeg var fuldstændig fikseret af den mønt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her