Er du en flødefyr eller en simp? Den første er sød, fordi han gerne vil score damer – den anden er så sød, at han er en tøffelhelt, forklarer sprogforsker Marianne Rathje i denne klumme.

Hvad pokker har fløde at gøre med en færøsk 'X Factor'-finalist?

Kári endte som nummer 2 i årets 'X Factor'-konkurrence.  Foto: Jonas Olufson
Kári endte som nummer 2 i årets 'X Factor'-konkurrence. Foto: Jonas Olufson
Lyt til artiklen

Tv-underholdningsprogrammet ’X Factor’ sluttede for nylig til nogens store lettelse. En af de tre finalister i årets sidste show var færingen Kári, som nogle læsere i Ekstra Bladets liverapportering kaldte Karry Simonsen:

Det første tilnavn for navnets lighed med krydderiet, det andet tilnavn på grund af opfattelsen af, at Kari, der var tæt på at ryge ud af programmet allerede i første show, havde klaret sig helt til finalen, på samme måde som fodboldspilleren Allan Simonsen klarede sig langt ud over sine evner i ’Vild med dans’ – mere fordi han havde seernes sympati, end fordi han havde uovertrufne evner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her