Ny kulturafgift, som skal være med til at finansiere pressede danske fængsler, er ikke et krav fra EU, udtaler jurister i ny redegørelse. Det har regeringen ellers fremført. Nu bliver skatteministeren kaldt i samråd.

Pengene er brugt. Nu skyder topjurist hul i regeringens grundlag

En moms på kunstnerisk arbejde kan ende med at betyde dyrere film - og tv-pakker for danskerne, lyder det fra branchen. Her er det den premiereaktuelle 'De forbandede år 2'. Framegrab
En moms på kunstnerisk arbejde kan ende med at betyde dyrere film - og tv-pakker for danskerne, lyder det fra branchen. Her er det den premiereaktuelle 'De forbandede år 2'. Framegrab
Lyt til artiklen

Regeringens plan om at indføre moms på kulturlivet for at hjælpe et presset fængselssystem har lidt et enormt knæk.

Ifølge Skatteministeriet kræver en EU-afgørelse, at man i Danmark nu bliver nødt til at introducere moms på kunstnerisk arbejde, som ellers har været fritaget i årtier, men den udlægning holder ikke, siger en af landets mest fremtrædende jurister og eksperter i EU-ret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her