I løbet af efteråret får statuen af tidligere statsminister Anker Jørgensen stemme, så man kan høre ham fortælle om sit liv i Sydhavnen i København og de mange fine besøg på den ydmyge adresse.

Inden længe kan statuen fortælle om en tidligere statsministers liv

Mindestatuen af tidligere statsminister Anker Jørgensen i Sydhavnen i København er lavet af kunstneren Nanna Drewes Brøndum. Den bliver nu en del af 'Talking Statues' i København. Foto: Aleksander Klug/Aleksander Klug
Mindestatuen af tidligere statsminister Anker Jørgensen i Sydhavnen i København er lavet af kunstneren Nanna Drewes Brøndum. Den bliver nu en del af 'Talking Statues' i København. Foto: Aleksander Klug/Aleksander Klug
Lyt til artiklen

På Anker Jørgensens Plads i Sydhavnen kan man møde en statue af Danmarks tidligere statsminister, der ville være fyldt 100 i år. Og inden længe kan man også høre Anker Jørgensen fortælle om, hvordan han arbejdede sig op fra at være forældreløs arbejderdreng til at sidde på en af landets højeste poster.

Anker Jørgensen bliver den næste i rækken af såkaldt Talking Statues - et koncept, der begyndte i København i 2013 og siden har bredt sig til mange steder i verden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her