Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik af Gyldendal for ikke at sikre en service, der bruges til at screene skoleelevers færdigheder. Det er anden gang inden for kort tid, at det pressede forlag kommer under luppen.

Kriseramte Gyldendal får kritik for at bryde dataregler - igen

Datatilsynet udtaler i en ny afgørelse »alvorlig kritik« at, hvordan forlaget Gyldendal har håndteret sikkerheden i forbindelse med persondata. Foto: Emma Sejersen
Datatilsynet udtaler i en ny afgørelse »alvorlig kritik« at, hvordan forlaget Gyldendal har håndteret sikkerheden i forbindelse med persondata. Foto: Emma Sejersen
Lyt til artiklen

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik af Gyldendal A/S for ikke at leve op til kravet om passende sikkerhed.

Det skriver Datatilsynet i en pressemeddelelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her