Musikerne på Det Kongelige Teater er plaget af så stor en arbejdsbyrde, at de får skader og bliver ramt af stress, viser intern trivselsundersøgelse. Nu udskyder teatrets ledelse en forestilling.

»Smerter i kroppen og ekstrem stress«: Musikerne på Det Kongelige Teater mistrives og melder sig syge

Her ses musikere fra Det Kgl. Kapel i Operaen. En ny trivselsundersøgelse viser, at mange oplever, at de presses for hårdt og ikke har tid til at restituere.  Foto: Miriam Dalsgaard
Her ses musikere fra Det Kgl. Kapel i Operaen. En ny trivselsundersøgelse viser, at mange oplever, at de presses for hårdt og ikke har tid til at restituere. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Det er ikke blot balletdanserne på Det Kongelige Teater, der er tyndslidte og stressede.

Også de klassiske musikere i orkestergraven på nationalscenen er plaget af skader, melder sig syge, mistrives og synes ikke, at de har tid til andet i deres liv end arbejde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her