10.000 færre end sidste år kommer til NorthSide i år. Festivalpladsen, der åbner i dag, gøres lidt mindre for ikke at fremstå »mastodontisk«, siger direktør for NorthSide Brian Nielsen.

NorthSide roser konkurrent: »De kunne efterhånden sætte hvad som helst på scenen og få udsolgt«

NorthSide har fået ny festivalplads i Eskelunden siden 2019, hvor den amerikanske rapgruppe Migos gav koncert, og publikum har ikke lært den at kende endnu, siger Brian Nielsen, direktør for DTD, der arrangerer bl.a. NorthSide og Tinder. Foto: Finn Frandsen
NorthSide har fået ny festivalplads i Eskelunden siden 2019, hvor den amerikanske rapgruppe Migos gav koncert, og publikum har ikke lært den at kende endnu, siger Brian Nielsen, direktør for DTD, der arrangerer bl.a. NorthSide og Tinder. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Scener bankes op, teltduge foldes ud, og festivalens små hvide elbiler fræser rundt på den store eng, der om få timer bliver arenaen for årets NorthSide ved Aarhus. Solen skinner over pladsen, men der er også skygger. Hvor Smukfest i nabobyen Skanderborg kunne melde udsolgt på få sekunder, mangler NorthSide her kort før åbningen stadig at få solgt nogle af sine omkring 5.000 billetter.

Direktøren for det hele, Brian Nielsen fra Down the Drain Group, slår sig ned på en bænk i skyggen iført skarpe briller, sort New Order-bluse og et tilfreds udtryk. Vejret lover godt, og de frivillige er vendt tilbage efter et år, hvor NorthSide som mange andre danske festivaler skulle bruge »en del penge« på at hyre folk ind og lønne dem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her