Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Flere genstande fra vraget af ’Titanic’, der sank for 111 år siden, er solgt for sekscifrede beløb i kroner.

Det eneste af sin art: Titanic-spisekortet bærer præg af et liv i saltvand, men er netop solgt for svimlende beløb

Over 2.200 mennesker var om bord på Titanic, da det sank. Af dem døde over 1.500.  Foto: Jeremy B. Weirich/Emory Kristof/National Geographi
Over 2.200 mennesker var om bord på Titanic, da det sank. Af dem døde over 1.500. Foto: Jeremy B. Weirich/Emory Kristof/National Geographi
Lyt til artiklen

Et spisekort fra første klasse på passagerskibet ’Titanic’ er solgt for 66.000 pund eller 563.000 kroner på auktion lørdag i Storbritannien.

Spisekortet, der bærer præg af at have ligget i saltvand længe, menes at være det eneste af sin art fra ’Titanic’.

Det viser, at der blev serveret østers, bøf tournedos, lam og and.

Spisekortet var en af flere genstande fra luksuslineren, der lørdag blev solgt på auktion.

Et tæppe blev solgt for 76.000 pund eller 648.000 kroner.

Tæppet menes at have været brugt af en passager fra skibets første klasse, som fik en plads i en redningsbåd og overlevede forliset for mere end 111 år siden.

’Titanic’, som ellers blev betragtet som værende usænkeligt, stødte på et isbjerg 11. april 1912 og gik ned.

Dagen inden var skibet sejlet fra Southampton i det sydlige England med kurs mod New York i USA. Det var skibets jomfrurejse.

Over 2.200 mennesker var om bord på det store passagerskib. Af dem døde over 1500.

Vraget af det ikoniske skib ligger i dag på omkring 3800 meters dybde i Atlanterhavet ud for den nordamerikanske kyst.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her