Kunstner, kendt for politiske happenings, truer med at destruere kostbare værker af blandt andre Rembrandt, Picasso og Warhol, hvis manden bag WikiLeaks, Julian Assange, dør i fængsel.
Han truer med at smadre kunst for 45 millioner dollar, hvis Julian Assange dør
Den russiske, franskboende kunstner Andrei Molodkin, der truer med at ødelægge Rembrandt og andre værker i en politisk aktion, har før lavet happenings. Her forbereder han projektionen af et værk, malet med afghaneres blod, på St. Paul's Cathedral i London. Foto: Henry Nicholls/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
En franskboende kunstner, der også tidligere har lavet politiske happenings, truer med at ødelægge 16 værker af blandt andre Rembrandt, Picasso og Andy Warhol. Det sker, hvis manden bag WikiLeaks, Julian Assange, dør i fængslet, skriver medier som Sky News og CBS.
Kunstneren, den russiskfødte Andrei Molodkin, har ifølge udenlandske medier fået doneret de 16 værker til en samlet værdi af 45 millioner dollars af kunstsamlere, som støtter Assanges sag og dermed også Molodkins projekt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.