En anonym hackergruppe har lækket information fra Disneys interne kommunikationssystem. Herunder fotos af medarbejdernes hunde.

Disney udsat for massiv lækage af interne beskeder. Russiske hackere hævder at stå bag

Hackerne bag angrebet på Disney siger, at de vil beskytte kunstneres rettigheder og sikre dem kompensation fra de techfirmaer, der bruger deres materiale til at træne AI-værktøjer.  Foto: Jae C. Hong/Ritzau Scanpix
Hackerne bag angrebet på Disney siger, at de vil beskytte kunstneres rettigheder og sikre dem kompensation fra de techfirmaer, der bruger deres materiale til at træne AI-værktøjer. Foto: Jae C. Hong/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Intern kommunikation fra Disney-koncernen er blevet lækket. Det gælder både diskussioner om reklamekampagner, samtaler om vedligeholdelse af Disneys website, vurderinger af folk, som koncernen overvejer at ansætte, og fotos af Disney-medarbejderes hunde.

Det skriver The Wall Street Journal, der har set materialet. Det rummer data, der går tilbage til mindst 2019 og stammer fra Disneys interne kommunikationssystem, Slack.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her