Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Viola Ardone gør dramatiske perioder i Italiens historie til personlige fortællinger. I sin seneste roman, ’Et stort under’, der får 5 hjerter i Politiken, udfordrer hun opfattelsen af, hvad det vil sige at være normal.

Forfatter bag stort Netflix-hit: »Jeg kan godt lide mærkelige mennesker. Mærkelige mennesker skal have lov til at være frie«

Illustration: Rasmus Vendrup
Illustration: Rasmus Vendrup

»Jeg kan sige dig, at det faktisk ikke er verdens undergang at være spærret inde. Det er bare halvverdenens begyndelse«.

Med den ene af to gennemgående fortællerstemmer reflekterer purunge Elba over sin opvækst i 1970’erne på et italiensk sindssygehospital, hvor en aldrende overlæge hersker med løgn, indespærring og elektrochok som redskaber til at fastholde opfattelsen af patienterne som uønskede afvigere.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her