Skole- og folkebibliotekerne skal kunne slås sammen i det, der fremover vil blive kaldt det integrerede bibliotek. Det foreslår fire af de helt centrale foreninger på biblioteksområdet på en stor konference i dag. Lokalt omdrejningspunkt 220 politikere, bibliotekarer og kommunale embedsmænd mødes bl.a. for at diskutere, hvordan man kan nå flere brugere i lokalsamfundene, hvis man forener de to bibliotekstyper, som i dag eksisterer side om side. Kun få steder findes det integrerede bibliotek. Danmarks Biblioteksforening, Bibliotekarforbundet, Danmarks Skolebibliotekarer og Kommunernes Skolebiblioteksforening udgiver i forbindelse med konferencen på Hindsgavl på Fyn en kogebog, der opfordrer til nye samarbejdsformer, som skal gøre biblioteket til det naturlige omdrejningspunkt i lokalsamfundet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Marco Rubio: En »historisk aftale«
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce