Oversætteren Niels Brunse, som er et velkendt navn her i avisen, får den 1. juni oversætterprisen på 25.000 euro fra Kunststiftung Nordrhein-Westfalen. Hæderen tildeles først og fremmest for Brunses imponerende oversættelse af Thomas Manns klassiker 'Die Buddenbrooks'. Men også som en anerkendelse af hans store oversætterværk, der omfatter moderne tyske, russiske og amerikanske klassikere samt ikke at forglemme hans mange Shakespeare-oversættelser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen