Åben pejs, lænestol, sofa, lampetter med henblik på dunkel belysning - og masser af bøger. Bogelskerens kombination af arbejdsværelse, bibliotek og refugium kan indrettes meget forskelligt. Det er ikke alle forundt at kunne indrette sig så lækkert som den amerikanske nobelprisforfatter Sinclair Lewis (1885-1951) gjorde det, men lidt kan også gøre det. Alfa og omega er selvsagt, at læsehyggemiljøet overhovedet får lov at eksistere! Her er vi ved noget centralt. Man behøver bare kigge sig omkring i den nærmeste familie- og vennekreds eller spørge sine kolleger. Den uhyggelige sandhed vil hurtigt åbenbare sig: Folk har børneværelser og 'computerrum' og plads til masser af Disneyvideoer i stuen, men kun halvdelen har bogreoler i stuen. Selvom Deres bibliopat kender mange læsere, tilmed nogle, der er i besiddelse af vældigt mange bøger, er kun en enkelt i besiddelse af en egentlig boghule, idet vi definerer et sådant som et tilflugtssted, hvor fantasien, stimuleret af bøger m.m., kan boltre sig frit, og blodtrykket finde sit rette leje. Hvor man uden skyld kan bladre i samlingen af 'anatomibøger' helliget spindesidens legemlige fortrin, zappe rundt i årgangene af Fart & Tempo eller snuppe endnu en dosis Agatha Christie. Ja, vi spørger bare: Hvordan kan man overhovedet bruge betegnelsen 'velfærdssamfund' om et land, hvor mængden af boghuler er så lille, at den ikke engang er til at få øje på i Danmarks Statistiks oversigt over befolkningens velstandsgoder?!
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen