Irak eller Ægypten? Her i reservatet har vi altid haft en uforbeholden og fantasmagorisk begrundet forkærlighed for Tutankharmons land, så derfor er det en glæde at kunne meddele, at historien om skriftsprogets udvikling skal skrives om til egypternes fordel. Det var nemlig dem, ikke sumererne, der at dømme efter et nyt fund konciperede det tidligst kendte skrift-sprog. Hidtil har forskerne ellers ment, at sumerernes kileskrift (som også Merete Pryds Helle er inde på i must read -moppedrengen 'Fiske i Livets Flod'!) kom først, men så drog det engelske ægyptolog-ægtepar Deborah og Coleman Darnell gennem ørkenen langs en gammel karavanerute vest for Nilen, og det har nu fået flaskehalsen til at pege på Egypten. Darnellerne har fundet en sten, hvis inskriptioner skal være hele 5.200 år gamle. Hvis det er rigtigt, drejer det sig om intet mindre end verdens ældst kendte historiske dokument. Ægteparret, der fandt stenen allerede i 1995, hævder, at de symboler og scener, der er indhugget i den, er en slags præ-hieroglyffer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00






