Flemming er flabet, Flemming bedrøver sin mor, Flemming driller sin lillebror og gør sin far vred, så vred, at han slår, men som der står »aldrig uden grund. Og når han havde straffet, så var alting glemt. Det var alligevel en far, man måtte se op til og holde af«. Sådan bliver Flemmings far Grosserer Holm lanceret i den første af Gunnar Jørgensens Flemming-bøger, 'Flemming', der udkom i 1918. Flemmings mor slår ikke, hun får blanke øjne, når Flemming er for flabet, og sukker dybt over sit sytøj, når hun tænker på »sin store dreng«. Flemming går i rektor Hallings skole, og den samme rektor har det pædagogiske syn, at en pædagog skal grave de 'guldkorn' frem, der ligger inde bag Flemmings overflade af næsvished og uartighed. Det belærer han den spidsnæsede, stramme Frøken Balle om på bogens første sider, som ethvert fornuftigt barn har skyndt sig forbi. Til gengæld har børnelæseren glædet sig over, når Frøken Balle kommer til kort eller bliver til grin, for hun repræsenterer den sure lærertype, terperen, der fandtes i den gamle højere skole. En tredje lærer er Kandidat Winther, et idealbillede af en lærer. En moderne voksen læser finder ham temmelig klam. De voksne i 'Flemming' taler i frygtelige klichéer, både de gode og de onde, mens Flemming og hans kammerater har et helt andet sprog. Det er et sprog fuld af flade vittigheder, brandere, men på en børnelæser fra de ældre pædagogiske tider virkede de befriende. Gunnar Jørgensen gik heller ikke af vejen for barokke situationer, som da den tykke Lars, der er kaldt op til tavlen, taber sine bukser i det selv samme øjeblik, som Frøken Balle åbner døren og træder ind i klasselokalet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce