2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Apple fjerner æble-censureret Øvig-bog fra boghandel

Puritanisme. For at få lov til at  sælge 'Hippie 1 og 2' i Apples iBookstore har Peter Øvig Knudsen været tvunget  til at dække bare bryster og kønsdele til. Det har han valgt at gøre med røde æbler i protest mod Apples censur.
Puritanisme. For at få lov til at sælge 'Hippie 1 og 2' i Apples iBookstore har Peter Øvig Knudsen været tvunget til at dække bare bryster og kønsdele til. Det har han valgt at gøre med røde æbler i protest mod Apples censur.

Først krævede Apple, at forfatteren Peter Øvig Knudsen censurerede sine to Hippie-bøger for kønsdele, bryster og seksuelle motiver. Dernæst godkendte Apple i sidste uge en udgave af bøgerne, hvor 47 fotografier var blevet delvist tildækket med røde æbler.

Men den censurerede udgave nåede kun at være til salg i Apples e-boghandel iBookstore i fire dage. Nu har Apple fjernet begge bøger fra butikken.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her