Ny bog giver frygt for ny Muhammedkrise

Uforstående. »Jeg fortæller bare historien om de 12 tegninger og sætter dem ind i en kontekst om krænkende billeder«, siger Flemming Rose.
Uforstående. »Jeg fortæller bare historien om de 12 tegninger og sætter dem ind i en kontekst om krænkende billeder«, siger Flemming Rose.
Lyt til artiklen

En ny debatbog fra Jyllands-Postens kulturredaktør, Flemming Rose, kan i værste fald genoplive spændingerne mellem den muslimske verden og Danmark og udløse endnu en Muhammedkrise, lyder advarslen fra en af de førende terroreksperter i USA. I bogen ’Tavshedens tyranni’ gennemgår Flemming Rose de 12 famøse tegninger af den islamiske profet Muhammed, som første gang blev trykt i Jyllands-Posten i 2005.

DELTAG I DEBATBurde Flemming Rose have undladt at genoptrykke Muhammedtegningerne?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her