Kæk! Det er det Susy Rødtop Her. Kæk og som tilnavnet siger rødhåret. Hun er desuden modig, en god kammerat, har en udpræget retfærdighedssans. Hun går helst i bukser, for det meste ridebukser, hun bryder sig ikke om kjoler og er heller ikke meget for kvindelige sysler. Det behøver hun heller ikke derhjemme, for hendes mor ejer alle husmødres dyder på ét bræt. Bl.a. bekymrer hun sig for, hvad gode mødre åbenbart skal. Susys far er skovrider i et større skovdistrikt, hvis ejer, Greven, han behandler med stor respekt og ærbødighed. Den holdning har Susy overtaget. Og det som faderen ikke lærer hende i den retning gør hendes storebror, Aksel. Susy lever et frit liv, for det meste udendørs, og hun føler sig fuldkommen fri og fuldkommen lykkelig, når hun kan suse af sted på sin kridhvide islænder med navnet Pelle. Den får hun på sin 11-års fødselsdag i begyndelsen af det første bind i den lange serie om Susy Rødtops meritter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Marco Rubio: En »historisk aftale«
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce