Pierre Bourdieu, en af Frankrigs mest indflydelsesrige intellektuelle skikkelser, døde i går i Paris. Han blev 71 år. Ved meddelelsen udtalte det officielle Frankrig ved premierminister Lionel Jospin, at en mester inden for sociologien og en stor fransk tænker var gået bort. Bourdieu ville med stor sandsynlighed have sig frabedt at blive omfavnet af magtens centrum, også selv om ordene kommer fra en socialdemokrat med en revolutionær fortid. Pierre Bourdieu var om noget kendt og respekteret for sit engagement i de svages og de udstødtes sag. Mens de fleste andre veluddannede gennem 1980'erne og 90'erne blev nyliberale eller bare ligeglade fortsatte enmandshæren Pierre Bourdieu sit virke for at afdække de undertrykkelsesformer, som det moderne, markedsøkonomiske samfund er præget af. I bogen 'La Misère du Monde' dokumenterede professor Bourdieu, der allierede sig med en snes 'uspolerede' sociologistuderende, der blev sendt på feltarbejde i den alt andet end pittoreske virkelighed blandt ganske almindelige franskmænd - enlige, familier, indvandrere, hjemløse - at den moderne franske kapitalisme ikke kun er leveringsdygtig i højteknologi, men også producerer ensomhed, afmagt og desillusion. Samt hundredtusinder af mennesker, der ender som udstødte, fordi de mangler kvalifikationer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen






