Bog om Københavns historie bevæger anmelderen: »Man ser på det fotografi. Igen og igen. Det er svært at forstå, at det er et billede fra København for ikke så længe siden«

Piger og drenge leger, slåsser og laver ballade i de københavnske baggårde. /Scanpix Denmark
Piger og drenge leger, slåsser og laver ballade i de københavnske baggårde. /Scanpix Denmark
Lyt til artiklen

Kåre Laurings københavnerbog er i stort format med mange skarpe sort-hvide fotos, der rigtig får lov til at brede sig ud over siderne. Der er plads til, at læseren kan fortabe sig i detaljer og komposition og ikke mindst: motiverne.

Jamen, altså: billedet henover side 74 og 75 fra en københavnsk baggård i 1950’erne. Der er så meget gang i den, så meget bevægelse i de 20-30 unger på billedet: Nogle af dem har gang i bro-bro-brille-sanglegen, drengene oppe på lokummernes tag er bevæbnede med kæppe, tre af dem er på vej over muren ind til den næste gård, én holder en kat i favnen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her