I denne uges ’Efter bogen’ ser Carsten Andersen tilbage på et litterært år præget af skandalerne i Det Svenske Akademi og Forfatterskolen i Danmark.

Ulykkerne er dynget hen over Det Svenske Akademi, så det ligner den begravede kæmpe, nobelprisvinder skrev om

Skandalen i Det Svenske Akademis og Nobelstiftelsen tog så småt fart, efter at Kazuo Ishiguro vandt nobelprisen i litteratur.  Arkivfoto: Alastair Grant
Skandalen i Det Svenske Akademis og Nobelstiftelsen tog så småt fart, efter at Kazuo Ishiguro vandt nobelprisen i litteratur. Arkivfoto: Alastair Grant
Lyt til artiklen

Sidste år ved denne tid havde forfatteren Kazuo Ishiguro netop fået overrakt sin nobelpris i Stockholm. Hans seneste roman var ’Den begravede kæmpe’. Op til prisfesten deltog han i en pressekonference, hvor også skandalerne i og omkring Det Svenske Akademi blev vendt.

Ishiguro var glad for, som han sagde, at hverken Nobelstiftelsens eller Det Svenske Akademis integritet havde lidt skade, og han opfordrede til, at man holdt fokus på, hvad det hele egentlig handlede om. Anklager om seksuelle overgreb.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her