En østtysk svømmepige havner i 70’ernes Oslo, bliver lokkedue, forsvinder og så er dramaet godt i gang.

5 hjerter: Den tålmodige læser bliver rigeligt belønnet i forrygende spionroman af den gamle skole

Hvis man giver sig hen og giver sig tid, er der virkelig noget at komme efter i Gard Sveens 'Bjørnen'. Foto: Picasa
Hvis man giver sig hen og giver sig tid, er der virkelig noget at komme efter i Gard Sveens 'Bjørnen'. Foto: Picasa
Lyt til artiklen

Digteren Søren Ulrik Thomsen har skrevet en elegisk og elegant hyldest til fortidens spionromaner, ’Honningfælder’. Et prosadigt ikke om spioner i strømlinede sportsvogne med luksuøse damer, nej, fortidens tarvelige og traurige, som kommer ind fra kulden for at lide en krank skæbne. Ofte lokket over fra Øst til Vest af honningfælden. Vestens glæder og fristelser eller kanske en smuk kvinde, velduftende, velunderrettet, men falsk og fatal som vand.

Såsom den østtyske svømmepige Christel i nordmanden Gard Sveens aldeles glimrende spionroman ’Bjørnen’. Christel hopper af i Oslo i midten af 70’erne. Men bliver mod sin vilje og kærlighed til en lokkedue for norske embedsmænd inden for ubåde og Nato. Så forsvinder hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her