Der findes ikke én rigtig nobelpristager i litteratur, men hundredvis af fænomenale forfattere, som appellerer til forskellige læsere. Og selve forestillingen om, at en lille gruppe specialister, hvoraf en hel del har gået på universitetet, sidder inde med en særlig evne til at afgøre, hvad der er enestående litterær kvalitet, er gammeldags.

Jes Stein Pedersen: Tiden er løbet fra Nobelprisen i Litteratur


Sara Danius var en af dem, der forlod det Svenske Akademi under krisen og fløjkrigen.  Foto: Tt News Agency/Ritzau Scanpix
Sara Danius var en af dem, der forlod det Svenske Akademi under krisen og fløjkrigen. Foto: Tt News Agency/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I løbet af den seneste uge har jeg hørt to af kulturverdenens mest markante ledere, adm. dir. Morten Hesseldahl fra Gyldendal og Kasper Holten, Det Kgl. Teaters chef, sige det samme.

At kulturinstitutioner over en bred kam i disse år mister deres hidtidige legitimitet. Folk overlader det f.eks. ikke længere til særligt kompetente fagfolk – forlæggere og diverse kunstneriske ledere bl.a. – at bestemme, hvilke fiktioner og adspredelser de skal bruge deres fritid på. En ny roman eller en serie på Netflix? ’Cyrano de Bergerac’ i Skuespilhuset eller en aften med burlesque på Vesterbro?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her