Hver uge beder Politiken en forfatter give sit perspektiv på den aktuelle nyhedsdagsorden. I denne uge er Merete Pryds Helle inspireret af urolighederne i Iran.

Merete Pryds Helle: Iranere nægter at træde på de amerikanske flag på gaderne,​​ folk hænger på murene

Iranere med blomster i hænderne demonstrerer foran Amir Kabir-universitetet i Teheran i en sky af tåregas, som politiet har affyret. Demonstrationerne blev udløst efter Irans nedskydning af et ukrainsk passagerfly, som kostede 176 mennesker livet, heriblandt mange iranere.  Foto: AFP/Ritzau Scanpix
Iranere med blomster i hænderne demonstrerer foran Amir Kabir-universitetet i Teheran i en sky af tåregas, som politiet har affyret. Demonstrationerne blev udløst efter Irans nedskydning af et ukrainsk passagerfly, som kostede 176 mennesker livet, heriblandt mange iranere. Foto: AFP/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Bombebrummen

Jeg ser The Cave i Grand;

vi løber gennem tunneller under bombeflyenes torden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her