Siden valget af Trump i USA, Brexit og den illiberale udvikling i central- og østeuropæiske lande som Ungarn og Polen er det væltet frem med bøger, der advarer om demokratiets snarlige undergang.
Med sin nye bog ’Hvad skal det nytte? På sporet af Hørups demokrati’ stiller professor i informationsvidenskab ved Aarhus Universitet Peter Lauritsen sig i rækken af forfattere, der er bekymrede på demokratiets vegne. Men Lauritsen skiller sig alligevel ud fra mængden.
For det første, fordi hans bog handler om Danmark – ikke om USA, Storbritannien eller Østeuropa. For det andet, fordi han bevæger sig langt over 100 år tilbage i tiden for at finde inspiration i Viggo Hørups (1841-1902) tanker om demokratiet, der ifølge Lauritsen er lige så relevante i dag, som de var i slutningen af 1800-tallet, hvor Hørup kæmpede for at udbrede dem på skrift og i tale. Både som folketingspolitiker og medlem af Venstre (den radikale fløj i partiet) og som skribent og redaktør for Morgenbladet og senere Dagbladet Politiken, som han i 1884 grundlagde med Edvard Brandes og Herman Bing.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her