Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Jens Jørgen Hansen har skrevet et herlig intrigant og elegant krimieventyr for voksne om moderne tider og ældgammelt rænkespil.

Man forventer nærmest, at Indiana Jones eller Corto Maltese vader ind i denne charmerende danske krimi

Jens Jørgen Hansens nye krimi udspiller sig bl.a. her i ørkenen i nærheden af den libyske by Ghadames. Foto: John Moore/Ritzau Scanpix
Jens Jørgen Hansens nye krimi udspiller sig bl.a. her i ørkenen i nærheden af den libyske by Ghadames. Foto: John Moore/Ritzau Scanpix

Vi begynder ude i den libyske udørk for lidt siden med blodig borgerkrig, snigskytter, lejesoldater og fatale fribyttere i flæng. Så skruer vi tiden lidt tilbage. ​

Til to italienske arkæologer i fuld udgravning i nærheden af byen Ghadames. De finder epokegørende tegn på romersk tilstedeværelse i den sene del af antikken, men må flygte fra en mere og mere blodig borgerkrig.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her