Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

At blive en stor kunstner udelukker ikke at blive mor. Eller omvendt. Benedicte Benedicte Gui de Thurah Huang reflekterer over kravene til moderskab og kunst.

’Rosemary’s Baby’ er den mest klaustrofobiske film, jeg kender

Mia Farrow  som højgravid i 'Rosemary's Baby'. Filmen,  der kan afskrækker enhver kvinde fra at blive gravid. Foto: Paramount Pictures
Mia Farrow som højgravid i 'Rosemary's Baby'. Filmen, der kan afskrækker enhver kvinde fra at blive gravid. Foto: Paramount Pictures

Man taler om en litterær barselsbølge, og egentlig bryder jeg mig ikke om den slags prædikater, som man næppe ville hæfte på bøger om krig, erindring eller død.

Men rigtigt er det, at der de seneste år er udkommet flere og flere skildringer af fødsler og moderskab. Jeg er ikke selv mor og ved ikke, hvad det vil sige at blive mor. Men jeg ved, at jeg i lang tid har været optaget af moderskabet. Længe før denne såkaldte bølge. Endda før jeg var fødedygtig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her