Omveje og udenomssnak, indskud og indfald er den uimodståelige koreografi i Niels Barfoeds 34 korte elegant slentrende essays om levende og døde, kærlighed og krig.

5 hjerter: Det handler ikke om alkohol eller kvindeligt selskab. Det handler om noget, der er værre. Ingenting

Med sine to velklædte meter og spadserestok fortæller Niels Barfoed vidt og bredt om sit barndomskvarter ved Vester Voldgade til kvarteret omkring Nyhavn. Foto Karin Blid Alsbirk
Med sine to velklædte meter og spadserestok fortæller Niels Barfoed vidt og bredt om sit barndomskvarter ved Vester Voldgade til kvarteret omkring Nyhavn. Foto Karin Blid Alsbirk
Lyt til artiklen

Ingen vej udenom’ hedder Niels Barfoeds seneste bog. I kombination med skulpturen af den faldne soldat, der pryder forsiden, forstår vi: Der er ingen vej uden om døden. Men samtidig er der intet andet inde i bogen end netop veje udenom. Omveje og udenomssnak er det styrende princip i de små essays, der ofte varsler en pointe, men skubber den foran sig: »Jeg skal nok komme til min pointe, men jeg vil gerne lige …«; »Nå, det kommer jeg til, måske«. Syntaktiske indskud og associerende indfald holder os hen og i live, i rigtig meget live. Det er digressionen som drivkraft.

Det er næsten lige så digressivt, som når Barfoeds gode ven Klaus Rifbjerg midt i et forord til en bog om Politikens fotografer får det indfald at fortælle historien om dengang, han som dreng kørte sin fars nye Borsalino-hat over med en græsslåmaskine(!)

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her