Klimakrisen banker på i Nikoline Werdelins debutroman ’Hvordan man redder en lemming’, som man dog især skal læse for dens kløgtige, milde og ligefremme livsanskuelse. Og så selvfølgelig for lemmingens skyld.

»To giraffer og en gnu var blevet røgforgiftede«: Frederiksberg Have brænder i Nikoline Werdelins debutroman

Nikoline Werdelin har blik for almindelige menneskers særheder, for det groteske og for alle de små dumme løgne, man går rundt og fortæller sig selv. Foto: Les Kaner
Nikoline Werdelin har blik for almindelige menneskers særheder, for det groteske og for alle de små dumme løgne, man går rundt og fortæller sig selv. Foto: Les Kaner
Lyt til artiklen

’Hvordan man redder en lemming’ kunne lyde som en manual for gnaverentusiaster – ikke desto mindre er det titlen på Nikoline Werdelins første roman.

Werdelins debut deler sig i mange spor. Synsvinklen springer mellem hele fem forskellige personer, og én af dem er den stille, indædte biolog Hans Berendt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her