Forventning, overraskelse og opfyldelse er nogle af de begreber, retorikeren Christian Kock og cellisten Julie Tandrup Kock bruger til at lukke op for den klassiske musik.

Far og datter har skrevet en bog, der er frygtløs, engageret, glædesfyldt og endda livsklog

Julie Tandrup Kock spiller og forklarer Bachs musik på bogens hjemmeside. Foto: Thorbjørn Fessel
Julie Tandrup Kock spiller og forklarer Bachs musik på bogens hjemmeside. Foto: Thorbjørn Fessel
Lyt til artiklen

Vi har hørt meget om den såkaldte ’Mozarteffekt’. Om hvordan potteplanter gror bedre, fødsler går lettere, og malkekøer giver mere mælk, når man spiller harmonisk, klassisk musik for dem.

Men dels er det langtfra al klassisk musik, der er harmonisk. Selv Mozart er fuld af dramatik – heldigvis. Dels er det smukke ved musikken især, at den har kvalitet i sig selv. Den behøver ikke retfærdiggørelse i form af afledte effekter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her