Læsere på TikTok er fascineret af ’no plots, just vibes’-litteratur. Måske er vi alle ved at blive storforbrugere af ufarlig æstetik, der passer perfekt til det nye streamingmarked, skriver Christian Idskov i denne kommentar.

Læsning er blevet modkultur: TikTok-generationen vil have en helt anden type litteratur

Rachel Cusk er en af de forfattere, hvis stemningsmættede romaner også unge læsere nyder at give sig hen til. Foto: Stine Bidstrup/Stine Bidstrup
Rachel Cusk er en af de forfattere, hvis stemningsmættede romaner også unge læsere nyder at give sig hen til. Foto: Stine Bidstrup/Stine Bidstrup
Lyt til artiklen

Mange kender det sikkert godt. Man læser en roman og tænker: Der sker egentlig ingenting her.

Handlingen slæber sig af sted. Døsigt går hovedpersonen måske rundt i storbyen, på landet eller i sin ferie og rammes af en overvældende følelse af bekymring, kedsomhed og ennui: Hvad skal der dog ske? Er dette, hvad man kalder frihed? Og hvad er mit ansvar?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her