Hamsun - manden, der ville være skyldig
En uhæmmet biografisk interesse for Knut Hamsun, der valgte nazismen, og aldrig fortrød det valg, er nu – muligvis endegyldigt – kulmineret i en monumental biografi, der er udkommet i dansk oversættelse.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningBryllup. 25. juni gifter Marie og Knut Hamsun sig hos byfogeden i Kristiania. Hun er 27, han er 49. I biografien Sværmer og erobrer giver forfatteren ikke, som mange ellers har gjort, Marie skylden for Knuts nazisympatier. Foto fra bogen