Saddams elskerinde afslører 'alt' i ny bog

Elskerinde. Parisoula Lampsos, også kendt som 'Blondinen', beretter om sit 30 år lange 'on and off'-forhold til den irakiske diktator i sin nye selvbiografi. Arkivfoto.
Elskerinde. Parisoula Lampsos, også kendt som 'Blondinen', beretter om sit 30 år lange 'on and off'-forhold til den irakiske diktator i sin nye selvbiografi. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Det var rigtig synd for Saddam Hussein, da det gik galt i Kuwait. Han havde røde øjne og var dybt fortvivlet over, at hans amerikanske venner faldt ham i ryggen.

Så ude af den var den stakkels Saddam, at hans mangeårige græske elskerinde måtte give ham et varmt bad og hidkalde en massør. Efter behandlingen og en stiv whiskey havde han det heldigvis bedre. Hvilken lettelse! Det er essensen af Parisoula Lampsos’ erindring om en etape i den irakiske diktators begyndende nedtur. Den græskfødte kvinde, kaldet ’Blondinen’ af Saddam, mødte den senere diktator, da hun var 16 og efter eget udsagn meget naiv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her