1700-tallet er næsten som en tegneserie

Tegneserie. Forfatteren Charlotta Dorothea Biehl karikeret af Cornelius Høyer. Det er angiveligt Holberg, der maltrakteres. Men hvorfor, er historikerne ikke enige om.  Foto: Rolf H. Christensen
Tegneserie. Forfatteren Charlotta Dorothea Biehl karikeret af Cornelius Høyer. Det er angiveligt Holberg, der maltrakteres. Men hvorfor, er historikerne ikke enige om. Foto: Rolf H. Christensen
Lyt til artiklen

Det imponerende ved Golden Days-festivaler er, at man år efter år har formået at forene underholdende arrangementer med vidensbaseret formidling. Også i år er der lagt godt ud med en festivalbog, der kompetent introducerer årets tema: 1700-tallet.

Traditionelt forbinder vi århundredet med oplysning og rationalitet, det er Holbergs og Voltaires tidsalder. Men på godt og ondt er det meget mere: Pietistisk fromhed, menneskerettigheder, slavehandel og barbarisk retspleje er også karakteristiske overskrifter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her