Fransk politolog giver et yderst kvalificeret bud på verdens tilstand

I Asien er håbet den bærende følelse, skriver Dominique Moïsi i sin geo- politiske analyse. Gadeliv i Beijing foran en kinesisk McDonald’s.   Arkivfoto: Jacob Ehrbahn
I Asien er håbet den bærende følelse, skriver Dominique Moïsi i sin geo- politiske analyse. Gadeliv i Beijing foran en kinesisk McDonald’s. Arkivfoto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Det er en elegant lille bog, Frankrigs mest internationalt velanskrevne udenrigspolitiske kommentator, Dominique Moïsi, har skrevet.

Og hvis enkelte læsere nu tror, at tillægsordet elegant, hæftet på en fransk forfatter, betyder, at stilen skygger for indholdet, eller at retorikken mister jordforbindelsen, iler jeg med at berolige.

Bogen er krystalklart argumenterende og nem at få fat i, samtidig med at den kommer vidt omkring og på mange måder giver en overbevisende status på hele den aktuelle verdenssituation.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her