Menneskeklog Kairo-bog er et must for Egypten-interesserede

Pernille Bramming bor i dag i Humlebæk og arbejder på Weekendavisen. Men i 1990'erne boede hun i Kairo. Foto fra bogen/Karsten Bidstrup
Pernille Bramming bor i dag i Humlebæk og arbejder på Weekendavisen. Men i 1990'erne boede hun i Kairo. Foto fra bogen/Karsten Bidstrup
Lyt til artiklen

'Hjemme i Kairo’ fortæller, hvordan Kairo blev hjemme for en livsglad, åben og fordomsfri dansk journalist.

Bogen tager læseren med på præcist erindrede op- og nedture i megamillionbyen. Pernille Bramming forelskede sig i Kairo, giftede sig med egyptiske Gamal, fik familie og et liv i Egypten. Men hun endte med at forlade landet, for at datteren Dalia kunne vokse op i Danmark.

Den vigtigste etiske fordring
Bramming boede i Kairo 1991-96, dengang egypterne kun kendte Danmark som landet med »kylling, smør og Michael Laudrup«. I dag skriver hun til læsere i et Danmark, der, efter otte års regeringssanktioneret islamforskrækkelse, er blevet kendt i Egypten som Muhammedhånernes land.

»Hvor svært det end er ikke at fordømme de anderledes, men netop anerkende dem som mennesker, så er det samtidig den måske smukkeste og vigtigste etiske fordring, vi må stille hinanden«, skriver Bramming i sit forord.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her