Designbog fortæller for lidt om logomesterens kunst

Logo. Unibanks enhjørning stanger sig lige ind i bevidstheden og genkendes stadig i et enkelt blik, selv om det er mere end  et årti siden, logoet er blevet brugt.  Illustrationer: Ole Søndergaard
Logo. Unibanks enhjørning stanger sig lige ind i bevidstheden og genkendes stadig i et enkelt blik, selv om det er mere end et årti siden, logoet er blevet brugt. Illustrationer: Ole Søndergaard
Lyt til artiklen

En af de bedste dokumentarfilm, jeg nogensinde har set, hedder ’Helvetica’.

Den handler om et af verdens mest kendte ukendte fænomener: den geniale skrifttype af samme navn. Et af filmens overbevisende kneb er i hurtigt klippetempo at vise nogle af de uendelig mange eksempler på Helvetica, man vil møde i en almindelig dagligdag. Den dukker op overalt, hvert sekund man drejer hovedet, og pointen er, at man ikke ser det, fordi man selvfølgelig læser det, der står, og ikke skriften selv. Mange ord med få streger Hvis navnet Ole Søndergaard ikke forekommer læseren bekendt, er det således sikkert, fordi han er en af Danmarks dygtigste og mest erfarne grafiske designere og skrifttegnere. Han arbejder med det oversete. Tag vejskiltene, man suser forbi. Eller piktogrammet på færgen. Eller bankens logo.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her