Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Fornemt fortalt Love Shop-historie tør fokusere på det, der gør ondt

Drama. Love Shop var præget af en dyb konflikt mellem Jens Unmack og Hilmer Hassig. I dag er kun Unamck blandt de levende og han fortsætter bandet med ny besætning.
Drama. Love Shop var præget af en dyb konflikt mellem Jens Unmack og Hilmer Hassig. I dag er kun Unamck blandt de levende og han fortsætter bandet med ny besætning.
Lyt til artiklen

I et af de mere legendariske interviews med en dansk rockmusiker spurgte Euroman i 1995 guitaristen Peter Peter, der netop havde forladt Sort Sol, om han egentlig var klar over, at han i en alder af 35 år levede som »en stor dreng«.

Nu er Peter Peter muligvis ikke, som folk er flest, og Sort Sol både det mest potente og dysfunktionelle band i den hjemlige rockhistorie. Alligevel kunne spørgsmålet tilsyneladende med lige så stor ret stilles d’herrer – eller måske rettere drenge, som udgør og udgjorde orkestrene Love Shop, Spids Nøgenhat og Dizzy Mizz Lizzy, der alle i sæsonen op mod jul portrætteres i hver sin biografi.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her